Burun Estetiği ile İlgili Sık Sorulan Sorular

2020-07-22 14:05

Merhaba değerli okuyucularım,

Geçen yazımda burun estetiği ile ilgili genel bilgiler vermiştim. Burun estetiği çok ilgi çeken bir konu olduğu için bununla ilgili hastalarımdan ve okuyucularımdan çok sorular gelmektedir. Bugünkü yazımda bana burun estetiği ile ilgili olarak sık sorulan soruları yanıtlayarak burun estetiği konusuna açıklık getirmeye devam etmek istiyorum.

Soru 1-Burun estetiğini Piezo ile mi yoksa keski ile kırarak mı yapıyorsunuz?

Yanıt1-Burun estetiği yapılırken esas olarak burun çatısını ve iskeletini oluşturan kemik ve kıkırdaklar şekillendirilmektedir. Kıkırdaklar kemiğe oranla daha yumuşak yapılar olduğu için makas gibi aletlerle rahatlıkla şekillendirilebilmektedir. Kemik yapılar sert olduğu için keski, mini testere veya törpü ile şekil verilir. Mini testerelerin el ile kullanılan veya motor gücü-hava basıncı ile çalışan şekilleri vardır. Motor gücü ile çalışan mini testerelerin bir tipi de Piezo testeredir. Hastamın ihtiyacına göre veya hangi alet şekillendirmeye uygun olacaksa o aleti kullanıyorum, bu alet veya cihaz bazen Piezo cihazı bazen de el mini testeresi oluyor.

Soru 2-Burun estetik ameliyatından sonra koku duyum bozulur mu?

Yanıt 2-Burnumuzdaki koku alma bölgesi burun estetiği yapılan bölgenin dışında kalmaktadır. Bu nedenle burun estetiği ameliyatından sonra koku alma duyusunun kalıcı olarak bozulması beklenmemektedir. Ancak nadiren ameliyata bağlı olarak bölgede oluşan ödemin etkisi ile geçici olarak koku alma duyusunun etkilenmesi beklenebilir.

Soru 3- Burun estetiği ameliyatından sonra burun ucu düşmesi olur mu?

Yanıt 3- Burun estetiği ameliyatı esnasında gerektiği durumlarda burun ucu yükseltilmesi veya dikleştirilmesi yapılmaktadır.
Günümüzde yapılan modern ameliyat yöntemlerinde burun ucu düzeltmeleri esnasında burun ucu kıkırdak gibi sert doku ile desteklenmektedir ve bu işlem kalıcı dikişlerle tespit edilerek sağlamlaştırıldığı için ameliyattan sonra burun ucu düşmesi sık beklenen bir durum değildir.

Soru 4- Benim nefes alma problemim var. KBB doktoru burun içi kemiğimin eğri olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Burun estetiği de yaptırmak istiyorum, burun içini KBB doktoruna, estetik kısmını estetik cerraha mı yaptırmalıyım?

Yanıt 4- Burnumuzun yüzümüze şekil verme özelliğinden başka fizyolojik olarak solunum yolu olma özelliği vardır. Burun içindeki yapı bozuklukları solunumumuzu etkileyebilir ve bunlara cerrahi düzeltme gerekebilir. Burun estetiği ve burun içi yapı bozuklukları birbirinin ayrılmaz parçalarıdır. Bu ameliyatlarla ilgili ve deneyimli Estetik Cerrahlar ve KBB doktorları bu ameliyatları başarı ile yapmaktadır. Bu nedenle bu her iki branştan herhangi bir doktor ayrı ayrı veya birlikte yapabilmektedir.

Burun estetiği ile ilgili çok sayıda soru almaktayım, bu soruların hepsine bugünkü yazımda cevap vermem mümkün olmadı.
İlgi çekici birçok soruyu da daha sonraki yazılarımda yanıtlayacağım.

Op.Dr. Sadullah Karun