Çeşitli Hastalıkların Tedavisinde Kök Hücrenin Etkisi

2018-09-11 12:25

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

İnsan vücudunda çok sayıda farklılaşmış hücre bulunmaktadır. Ciddi hasar görmüş olan bu hücreler ne yazık ki doğal yolla ile yenilenmezler. Kök hücre tedavisi ise, bu hasar görmüş ya da işlevlerini yerine getiremeyen hücrelerin yerine işlevsel hücreler oluşturulması tedavisine denir. Bu işlem hastalıklı hücrenin yetine sağlıklı hücrenin nakledilmesi işlemidir.

Kök hücreler sağlıksız hücrelerin değiştirilebilir ve yenilenebilir bir kaynak olmuştur. Araştırmacılar embriyotik, fetal ve erişkin kök hücrelerin çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabileceğini ortaya çıkartmıştır. Kas hücresi, sinir hücresi, deri hücresi ve kan hücresi bu hastalıklı hücrelerin yerine kullanılabilecek olan hücreler olarak değerlendirilmektedir.

Tedavisinde Kök Hücre Kullanılan Hastalıklar Nelerdir?

Kök hücre tedavisi özellikle son yıllarda Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu tedavide dopamin salgılayan özel bir hücre olarak kullanılmakta olan sinir hücreleri, hastanın beyin iletilerini yeniden düzenleyerek kaybedilen fonksiyonların geri kazanılmasına yardımcı olmaktadır.

Ayrıca kan sistemi kök hücreleri günümüzde tedavilerde en çok kullanılmakta olan kök hücreler olarak dikkat çekmektedir. Neredeyse 40 yıldır lösemi ve lenfoma gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmakta olan bu kök hücreler, kök hücrelerin diğer hastalıkların tedavisinde kullanılmasına en güzel örneklerden bir tanesidir. Bunlar dışında kök hücreler otizm, MS, kas hastalıkları, karaciğer yetmezlikleri, Alzheimer, şeker hastalığı, böbrek yetmezlikleri, inme, kronik akciğer hastalıkları, lyme hastalığı, bağ yırtıkları, kalp yetmezliklileri, eklem kireçlenmeleri, bel ve boyun fıtığı rahatsızlıkları, travmaya bağlı felç gibi pek çok hastalıkta belirleyici tedavi yöntemi olarak dikkat çekmektedir.

Kök Hücre Tedavisinin Başarıya Ulaşma Oranı Nedir?

Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan kök hücre tedavisi uzun yıllardır yapılan araştırmaların sonucu olarak yüksek oranda hastalıkların tedavisinde başarıya ulaşmaktadır. Hastalıkların tedavisinde kök hücrelerin kullanılmadığı zamanlara oranla, özellikle son yıllarda teknoloji ve tıbbi imkânların da gelişmesi ile kök hücre tedavisi ile tedavi edilen hastalıklar yüksek oranda başarıya ulaşmış ve oldukça yüksek miktarlarda hücre yenilenmesi sağlanarak hastaların sağlıkları geri kazandırılmıştır. Yapılan çalışmaların her geçen gün yeni bir tedavi yöntemini ortaya çıkartması sonucu elde edilen iyileşme rakamları da her gün gittikçe artmakta ve sağlığını geri kazanan insan sayısında da ciddi artış olmaktadır.