Kök Hücre Mucizesi

2018-08-03 12:30

Kök Hücre Tedavisinin Yararları

Sinir hücrelerinin hasar görmüş yapılarını azaltmak hususunda kök hücre tedavisi uygulanmaktadır. Hastaların sağlıklı bir boyuta ermesi için vazgeçilmez olan kolajen seviyesinin arttırılmasında da etkin bir şekilde görev faaliyeti yürütmektedir. Birçok hasta yaralanmalardan sonra kendini toplama sürecinde uzun vakitler kaybetmektedir. Bu vakitlerden tasarruf sağlamak ve iyileşme sürecini hızlı bir periyota taşımak da sayılan yararlar arasında lanse edilmekte. Yeni kalp dokularının inşa edilip kalbin korunaklı bir alana taşınması da bir diğer fayda olarak görülmekte. Ciltte tahrişten dolayı oluşmuş yaraların tedavisinde de kendini gösteren bir tedavi biçimidir.

Kök Hücre Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır

2000’li yılların başından mucizevi etkiler yaratması bakımından giderek daha yaygın bir alanda uygulanmaya başlanan kök hücre tedavisi birçok hastalığın tedavisinde etkin olarak rol oynamakta. Bu hastalıkların başında çeşitli ameliyatlardan sonra kanama ve yara teşhisi konulan bireylerin rahatsızlıkları gelmekte. Belli başlı durumlarda hücreler kendilerini yenileyemezler ve kanama durdurulamaz noktaya gelinebilir. Aynı zamanda büyük ölçekli yaraların kapatılmasında da kök hücre tedavisi başı çeken tedaviler arasında gösterilmektedir. Kronik nedenlerden dolayı önlenemez bir şekilde saç kaybı yaşayan hastalarda da bu uygulama geçerli ve başarılı sonuçlar doğurmaktadır.

Kök hücrelerin enjekte edildiği kafa derileri çok kısa bir süre içerisinde yeniden ve son derece sağlıklı saçlar çıkarmaktadır. Çeşitli nedenlerden görme bozuklukları teşhisi konulmuş hastalar da bu tedavi biçimlerini benimseyebilirler. Göz alanında da devrim niteliğinde sonuçlar doğuran kök hücre tedavileri birçok göz departmanında ve hastanesinde aktif olarak tatbik edilmekte. Koroner bölümünde kalp hastası olan kişilere alternatif bir tedavi biçimi olarak da sunulmaktadır. Ek olarak şeker hastalarında da sıklıkla uygulanmaya başlamıştır. Çok yönlü bir tedavi biçimi olan kök hücreler parkinson hastalarına da uygulanmaktadır. Günümüz şartlarında nedeni ve tedavisi tam olarak bilinemeyen Alzheimer hastalığı için de bu uygulama hayata geçirilmeye başlanmıştır.

Kök Hücre Tedavisi Sonrası Özen Gösterilmesi Gerekenler

Kök hücre tedavilerinin ardından dinlenme süreci iyileşmeyi direkt olarak etkilemektedir. Bununla birlikte birkaç gün boyunca hastanede gözetimde tutulmak da gerekebilir. Doktorların uyarıları ve yönlendirmeleri dinlenmelidir.