Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapakları insanın yüzünde her zaman görülen alanlar olduğu için bu bölgede olan değişiklikler erken zamanda dikkat çekmektedir. Bu alanda olan değişiklikler yaşa bağlı olabildiği gibi, kişinin yaşam şekline, hormonal değişikliklere, uyku yetersizliği olup olmadığına, güneş etkisine ve yapısal faktörlere de bağlıdır.

Alt göz kapağında sık görülen patoloji torbalanma şeklinde karşımıza çıkmaktadır. İleri yaşlarda bu torbalanmaya göz kapağı derisinde gevşeme eşlik eder. Alt göz kapağındaki bu torbalanmayı yapan göz etrafındaki yağın dışarıya doğru kaymasıdır. Tedavisinde bu yağ kitlesi kısmen traşlanmakta veya göz etrafındaki çukurlanmanın doldurulmasında kullanılmaktadır, bir miktar deri fazlası ise ölçüm yapılarak çıkarılabilir.

Göz Kapağında Meydana Gelebilecek Rahatsızlıklar

Üst göz kapağında ise en çok karşımıza çıkan bozukluk üst göz kapağında deri sarkıklığı ve alt kapaktaki kadar olmasa da yağ torbalanmasıdır. Bu bozuklukları yapan sebepler alt göz kapağındakine benzer. Düzeltme ameliyatı yapılmadan önce kaşta meydana gelmiş olabilecek düşüklük ayırt edilmelidir. Deri sarkıklığı ve yağ torbalanması kapak fonksiyonları dikkate alınarak düzeltilir. Bu ameliyatlardan sonra göz etrafında morarma ve şişme beklenir. Genel olarak bu değişiklikler bir hafta içerisinde kaybolur. Alt ve üst göz kapağı ameliyatları lokal (bölgesel) anestezi altında yapılabilir. Bu durumda hastayı hastanede birkaç saat tutmak yeterli olmaktadır. Bu ameliyattan sonra bir komplikasyon olmadıkça göz hareketleri, görme fonksiyonu ve göz yaşı yapımı etkilenmez. Yüz germe ameliyat göz kapağı estetiği ile beraber sık yapılan ameliyattır ve genellikle bu iki ameliyat birbirinin tamamlayıcısıdır.

Göz çevresi problemleri nelerdir?

Yüz estetiği denince ilk gözünüze çarpan alanlardan biri göz kapakları, göz altı torbaları, göz etrafında meydana gelen değişikliklerdir. Göz etrafında meydana gelen değişiklikler insanları yorgun, bıkkın ve yaşlı göstermektedir.

Göz estetiği ameliyatı hangi yaşlarda uygulanır?

Çok genç yaştaki insanlarda bile yapısal nedenlerle meydana gelen bu torbalanmalar veya göz üstü sarkıklıkları, göz kapağının üstündeki derilerin gevşemesi insanlara yorgun ifade vermektedir.

Göz kapağı ameliyatlarında anestezi gerekli midir ve ne kadar sürer?

Yüz estetiğinin bir tamamlayıcısı olarak, yüz estetiğiyle birlikte göz kapağı estetiğini hastalarıma mutlaka öneriyorum. Çok basit bir işlem olarak uygulanmaktadır göz kapağı estetiği. Lokal anestezi altında tahminen 30-45 dk. süren bir işlemdir.Muayenehane şartlarında yapılabilmekte ve her zaman hastahane ortamına ihtiyaç duyulmamaktadır.

Göz torbası ameliyatlarından sonra iyileşme ne kadar sürer?

Bu bölgede ameliyattan sonra tahminen 3-4 gün süren şişlik, morluk beklenir. 3-5 günlük bir istirahat hastaya önerilmelidir; ama ondan sonra kişiler çok rahat işlerine dönebilmekte, çok az bir ödem olsa da bu dönemden sonra hayatlarına engel olmamaktadır.

Göz estetiği ameliyatı ile birlikte yapılan diğer uygulamalar nelerdir?

Alt göz kapağının düzeltilmesi esnasında aynı şekilde göz altı çukurluklarını da düzeltmek, buraya dolgular eklemek, genişlemiş göz altı halkalarını azaltmak için yağ enjeksiyonları uygulamak sık yaptığımız işlemlerdir.