Ameliyatsız yüz germe yöntemi olan HIFU, high intensity focused ultrasound, yüksek yoğunluklu ve odaklanmış ultrason anlamına gelmektedir. (Ultherapy bu uygulamanın daha çok ABD de kullanılan adıdır). Odaklanmış ultrason dalgaları deri altına istenen derinlikte yoğunlaştırılarak o noktaların 65 -70 derecede ısıtılması sağlanır, bu uyarılma ile deri altında önce büzülme daha sonra da kollajen dokusu aktivasyonu ile sıkılaşma ve gerilme ortaya çıkmaktadır. Bir uygulama esnasında deri altında ısıtılarak büzülmüş binlerce noktasal alan oluşturulmaktadır ki bu da yaygın bir kollajen oluşumu ve deride gerilme anlamına gelmektedir.

Ameliyatsız Yüz Germe Uygulaması

Hifu-Ultherapy uygulamaları Lazer ve Radyofrekans uygulamalarından farklı olarak deri yüzeyinde hasar oluşturmamaktadır, ses dalgaları deri yüzeyini atlamakta ve deri altında istenilen derinlikte odaklanmaktadır. Bu derinlik ayarı yanak, göz etrafı, alın, boyun gibi farklı kalınlıkta olan deri alanlarında sadece deri altına işlem yapılmasına olanak sağlamaktadır. Yanak ve boyun bölgelerinde aslında deri altında taşıyıcı özelliği olan faysa (zar) ve kas tabakalarında gerilme hedeflenmektedir. Deri gerilmesi, kısmi deri kalınlaşması yaparak kırışıklıkları azaltmakta ve gençleşme sağlamaktadır.

Hifu veya ultherapi ( ameliyatsız yüz germe ) denilen bu yöntem sadece bir kere uygulanmaktadır ve 2- 3 yıl gibi bir süre kalıcılığı vardır, deri yüzeyini etkilemediği için lazer ve radyofrekans uygulamalarına göre daha ağrısızdır, hassas ve ağrı eşiği düşük kişilerde uygulama öncesi yüze sürülen ağrı kesici kremlerle hassasiyet önemli ölçülerde azaltılabilmektedir. Bu işlem deride yaralanma yapmadığı için her mevsim uygulanabilmektedir, derinin renginden veya bronzlaşmadan etkilenmemektedir.

Ameliyatsız Yüz Germe Uygulamasının Sonuçları

Ameliyatsız yüz germe uygulamasının maksimum sonucu ortalama 2-3 ay sonunda ortaya çıkmaktadır ve işlemden hemen sonra tahminen % 10-15 oranında değişiklik beklenmektedir ki izlenimlerime göre bu bile insanların anında mutlu olmasını sağlamaktadır.

Hifu uygulaması sadece yüz bölgesine değil deri gevşekliği olduğu düşünülen boyun, dekolte, el sırtı, karın ve bacak içleri gibi bölgelerde de etkili sonuçlar vermektedir.

İleri yaşta olup deri gevşekliklerinin fazla olduğu durumlarda etkili sonuç almak için yüz germe ameliyatları önerilse de, genel anestezi ve hastane şartlarından kaçan bir çok kişi uygulamanın pratikliği, kısa zaman alması, iş gücü kaybı yapmaması yani yüzünde kızarıklık, şişkinlik gibi değişiklik olmaması nedenleri ile Hifu uygulamalarını tercih etmektedir.