Yapısal ve etnik nedenlerle vücut şekillenmesi insanlarda birbirinden farklıdır. Kolların ince olduğu bir durumda bacaklar kalın olabilmektedir. Bel bölgesinin ince kalça kısmının daha dolgun görünmesi özellikle kadınlarda istenen bir vücut şeklidir. Vücut şekli yapısal olarak belirlendiği gibi geçirilmiş doğumlar, fazla kilo alıp verme gibi yaşamın getirdiği (edinsel) olaylardan da etkilenmektedir. İster yapısal, ister edinsel olsun vücut şekillerinde istenilen yönde değişiklik yapmak olasıdır.

Meme büyütme ve küçültme işlemlerinde olduğu gibi bel bölgesinin inceltilip kalça bölgesinin dolgunlaştırılması mümkündür. Bunun için şu yöntemler sık kullanılmaktadır. Kalça-Popo büyültme işlemi popo sarkıklığını azaltma yani popo kaldırma amacı ile de kullanılmaktadır.

1-Bel bölgesine liposakşın (liposuction) ve/veya kalça bölgesine yağ doldurulması (yağ-fat transfer, yağ injeksiyonu).
2-Bel bölgesine liposakşın ve/veya kalçaya (popoya) silikon protez yerleştirilmesi.

Kalçaya Yağ Doldurulması - Yağ Enjeksiyonu

Yağ transferi yöntemi yıllardır bilinmesine rağmen transfer edilen yağ dokusunun birkaç ay içerisinde yağların büyük kısmının erimesi nedeniyle az tercih edilmekteydi. Ancak son yıllarda transfer tekniklerinin yağ alınışından itibaren farklılaştırılması, bunlar için yeni cihazların geliştirilmesi ile transfer edilen yağ dokusunda kalıcılık artırılmıştır. Bu nedenle sadece yüz alanına değil kalça ve meme bölgelerine de yağ doldurularak büyütme sağlanması mümkün hale gelmiştir. Yağ transferi için özellikle "Body Jet" gibi cihazlarla yağ alım işleminin yapılması yağ hücrelerinde yaralanmayı azalttığı için yağ dokusunun yaşama oranını artırmaktadır. Transfer edilen yağ miktarının kalıcılık oranının %20’lerden %50 civarına yükseltilebileceği kabul edilmektedir.

Yağ transferinin-doldurulmasının aynı zamanda istenmeyen bölgelerden yağların alınarak bu bölgelerin inceltilmesi (karın, bel, bacak gibi) ve kişinin kendi dokularının kullanılarak yabancı cisimlere ihtiyaç duyulmaması gibi avantajı vardır. Yağ transferinden sonra yağların bir miktar eriyerek kısmi de olsa yeniden bir yağ doldurma işlemine ihtiyaç duyulabilmesi ise bu yöntemin dezavantajıdır.

Popoya (Kalçaya) Silikon Protez Yerleştirilmesi & Popo Kaldırma

Özellikle vücut oranları iyi olup ancak kalça-popo bölgesi küçük olan insanlarda başarı ile kullanılan bir yöntemdir. Bu işlemde vücudun başka bölgeleri yaralanmamakta ve genel iyileşme süresi yağ doldurmaya göre kısa olmaktadır. Kullanılan protezler genellikle silikondan yapılmıştır ve meme büyültme ameliyatlarında olduğu gibi reaksiyon oluşturması beklenmemektedir.

Kalça protezi yerleştirme ameliyatı yöntemleri zaman içinde çok değişmiştir. Son yıllarda kas içi protez yerleştirme tercih edilen yöntem haline gelmiştir, kas altı ve kas üstü yöntemlerini kullanan doktorlar da vardır.

Kalça protezlerinin (Gluteal silikon implant) yuvarlak, anatomik, düz ve pürtüklü yüzeyli çeşitleri geliştirilmiştir ve kişinin ölçülerine uyması için farklı genişlik, yükseklik ve kalınlıkta olanları vardır.
Kalça protezi yerleştirme en görünmez kısım olan iki kalça ortasından yapılmaktadır. İşlem sonrası iki hafta kadar oturma ve 4-6 hafta kadar da spor yapma kısıtlanmaktadır. 6 hafta kadar süre ile korse giyilmesi ödem oluşmasını azaltmak için tavsiye edilmektedir. Anatomik olarak kalça protezi oturma alanının biraz üzerine konmaktadır (sandalye dik oturuşu) bunun dışında protez üzerine oturma ve yatma problem yaratmamaktadır.

Popo protezi ile birlikte özellikle kalça yan bölgelerine yağ injeksiyonu kombine yapılabilmektedir. Özellikle popo kısmı küçük ve aynı zamanda kalça yanlarında çöküklük zayıflık olan kişilerde bu iki işlemin birlikte kullanılması daha iyi sonuçlar verebilir.

Popo büyütme, kalça büyütme yöntemleri nelerdir?

Popo büyütme ameliyatları son yıllarda birçok bayan tarafından artan istekle karşımıza çıkmaktadır. Meme büyütmede olduğu gibi silikon protez kullanarak veya yağ enjeksiyonu yapılarak popo büyütmek mümkündür. Bunların birbirine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Yağ enjeksiyonu karın bölgesinden veya basenlerden alınan yağların popo bölgesine doldurulması ile yapılıyor. Ancak burada bir miktar yağın yok olacağını, eriyeceğini, bu işlemin tekrarlanabileceğini bilmek gerekmektedir. Bunun yerine daha kalıcı, bir seferde yapılabilecek popo protezi uygulamaları vardır ki çok başarılı, çok güzel sonuçlar vermektedir.

Popo protezi ameliyatı sonrası iz görünür mü?

Ameliyat izi görünmemektedir. Çünkü protezi koyma yerini, yani kesip yerleştirme bölgesini iki poponun arasında, külodun içinde kalacak yere yapıyoruz. Tahminen bu 5-6 cm uzunluğunda bir kesi oluyor. Buradan kas içine girip, kas üstüne de değil kas içine girip; meme protezinde, meme silikon ameliyatında olduğu gibi yer hazırlayıp buraya protezleri yerleştiriyoruz.

Kalça büyütme ameliyatı sonrası ne zaman oturabilirim?

Bu ameliyattan sonra tahminen 1-2 hafta süre içinde oturma sıkıntısı oluyor. Hastaların oturmamalarını, yatabileceklerini, dik durabileceklerini ama mümkünse oturmamalarını öneriyoruz bu bölgenin gerilmemesi için.

Popo estetiği uygulamasından sonra spor yapabilir miyim?

Bu ameliyattan sonra insanların spor yapmasında, denize girmesinde hiçbir sakınca yoktur. Birkaç haftalık dönemden sonra spor yapmaları, denize girmeleri, başka aktivitelerde bulunmaları serbesttir.

Popo protezi, kalça protezi kullandığım dışarıdan belli olur mu?

Kesinlikle dıştan bakınca anlaşılan bir yöntem değildir.

Popo büyütme ameliyatı, kalça protezi ameliyatı hangi yaşlarda yapılabilir?

Popo estetiği ameliyatının belli bir yaşı yoktur. Genç kızlık döneminden çok ileri yaşlara kadar yapılabilmektedir. Erken yaşlarda özellikle poposu az gelişmiş insanlara yapılsa da ileri dönemlerde, bilhassa kilo vermiş insanlarda, erime nedeniyle olan küçülmelerde popo protezi uygulamaları ya da yağ enjeksiyonu uygulamaları sık olarak yaptığımız yöntemlerdir.