Yüzdeki istenmeyen çizgilerin yok edilmesinde kullanılan BOTİLİNİUM toksini uygulandığı kasta nöromosküler blokaj yapar. İstemediğimiz çizgilerin oluşmasına sebep olan kasların gücünü zayıflatarak etki eder. Yanlış bilgilendirildiği gibi yılan zehiri ile ilgisi yoktur.

Botox Uygulaması

Yüzdeki mimik hareketlerle oluşan kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. Seçilen kaslarda hareket kısıtlılığı yaparak bölge derisinde kırışıklık oluşumu engellenir. En sık olarak göz yanları (kaz ayakları), kaş arası, alın bölgesi kırışıklıklarını yok etmek için kullanılır. İğne ile yapılan basit ama çok etkili bir yöntemdir. Etkisi 3-4 ay içerisinde sonlanır. İstenirse kaş kaldırma için kullanılır. Geçici bir yöntem olsa da uygun bölgeleri seçen bilinçli ellerde oldukça başarılı sonuçlar alınır.

Botox uygulamalarının yoğunlukla kullanıldığı alanlar nelerdir?

 • Alın bölgesindeki kırışıklıklar
 • Kaşların arasındaki kırışıklıklar (frown lines)
 • Göz çevresindeki kırışıklıklar (kaz ayakları)
 • Göz altındaki kırışıklıklar (jelly roll)
 • Üst dudak üzerindeki kırışıklıklar (barkod çizgileri)
 • Ağız kenarındaki kırışıklıklar (marionette çizgileri)
 • Çenedeki kırışıklıklar
 • Boyun bölgesindeki kırışıklıklar

Botox uygulamalarında nelere dikkat edilmelidir?

Botox uygulaması tıbbi bir uygulama olduğu için uzman kişiler tarafından yapılmalıdır, yan etkileri iyi bilinmelidir ve bu nedenle sadece seçilen kas hedef alınmalıdır. Yüzde bulunan her kırışıklığa botox uygulamak doğru değildir. Bazı kırışıklık ve çizgilenmeleri başka yöntemlerle tedavi etmek gerekebilir.

Terlemelerin önlenmesinde botox kullanılabilir mi?

Özellikle koltuk altında, el ve ayaklarda meydana gelen terlemelerde oldukça başarıyla botox kullanıyoruz. Avuç içine yapılan küçük iğnelerle avuç içinin terlemeleri, koltuk altına yapılan enjeksiyonlarla koltuk altı terlemeleri giderilebilmektedir. Bu yöntem uygulandığında yaz boyunca insanlar gerçekten terleme şikayetinden kurtulmaktadırlar. Ayaklara yapılan enjeksiyonlarla çorapların ıslanması, ayakkabı giyememe problemi ortadan kalkmaktadır.

Migren ve diğer ağrıların azaltılmasında botox kullanılabilir mi?

Birçok hastada dayanılmaz baş ağrılarına neden olan migren hastalığının tedavisi için botox enjeksiyonu yapılmıştır ve hastalarda 3-4 ay boyunca ağrı oluşmamaktadır, bunda migrenin başlamasına neden olan kas spazmlarının ortadan kalkmasının etkili olduğu kabul edilmektedir. Bu aynı zamanda hastalarda alında ve göz etrafındaki kırışıklıkların yok edilmesini de sağlamaktadır. Enseden gelen ağrıların azaltılmasında, kaz spazmlarının azaltılmasında, giderilmesinde hem nöroloji, hem plastik cerrahlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Botox aynı zamanda farklı bir alanda, çok kişinin kullanmadığı, bilmediği bir alanda masater kas spazmı, çiğneme kaslarının kasılmasından meydana gelen rahatsızlığı da gidermekte kullanılıyor. Özellikle geceleri diş gıcırdatma denilen bozukluğun giderilmesinde, diş aşınmasının giderilmesinde, aşırı kas sertliklerinde, çene eklemi ağrılarının giderilmesinde çok başarıyla kullanılıyor.

Dolgu Uygulaması

Yüzdeki kalıcı ve derinleşmiş hatların veya çukurlukların doldurulmasında, boyundaki çizgilerin giderilmesinde ve aynı zamanda dudak kalınlaştırmada kullanılır. Çeşitli dolgu maddeleri vardır, en sık kullanılan dolgu maddesi vücutta doğal olarak bulunan bir yapı taşı olan Hyaluronik Asit veya derivelerinin sentetik olarak elde edilmiş halleridir. Genellikle 8-12 ay süre kalıcılıkları vardır. Deri içine iğne yapılarak uygulanan jel formundadır. İşlem 5-10 dakika kadar sürer. En sık olarak dudak kenarlarına, yanaklara, alına, kaş arasına, boyuna uygulanır.

Bu dolguların dudak kalınlaştırma için hazırlanmış formları vardır. Dudak kalınlaştırmada veya şekillendirmede yaygın alarak kullanılmaktadırlar. Doğal ve istenen bir dudak gürünümü elde etmek için uygulama esnasında ara verilerek kontrol yapmak olasıdır. Uygulamadan hemen sonra istenen sonuç elde edilmektedir. Dudak hareketlerini ve dudak duyusunu etkilememektedir. Dudak kalınlaştırmada ayrıca cerrahi yöntemler olan yağ injeksiyonu veya doku ile doldurma yöntemleri uygulanabilir. Yağ injeksiyonu ile transfer edilen yağ dokusunun önemli bir kısmı birkaç ay içinde yok olmaktadır. Doku transferi ise kalıcı sonuçlar vermektedir.

Dolgu uygulamaları nerelerde kullanılır?

 • Nazolabial oluk dolgusu (burun kenarından dudak kenarına uzanan çizgiler)
 • Gözaltı (ışık dolgu)
 • Burun dolgusu
 • Elmacık dolgusu
 • Yanak dolgusu
 • Çene dolgusu
 • Alın dolgusu
 • Kaş arası dolgusu

Dolgu uygulamalarında hangi malzeme kullanılıyor?

Günümüzde en çok kullanılan dolgu hyaluronik asit dolgusudur. Uygulaması basit ve güzel sonuç veren bir maddedir. Özellikle burun dudak çizgilerine veya dudak kalınlaştırma amacıyla sık yapmaktayız.

Dolgu uygulamaları ne kadar süre ile kalıcı olmaktadır?

Dolgu uygulamalarının ömürleri yaklaşık 8-10 ay civarındadır. Bazı özel dolgularda bu süre bir miktar uzayabilmekle birlikte ortalama 8-10 ay civarında yüzde kaldıklarını söyleyebilirim.

En çok hangi bölgede kullanıyorsunuz ve tekrar uygulama için ne kadar beklemek gerekir?

Dudakta oldukça başarılı, sık tercih ettiğimiz bir yöntem dudak dolgu işlemleri. Dudağı kalınlaştırmak mümkündür. Bu uygulamadan sonra eğer kişi tatmin olmazsa, ben dudağımı daha kalın istiyordum derse ya da öyle düşünürse 1-2 hafta sonra yeni bir uygulamayla istenen dolgunluk elde edilebilir.