Karın Estetiği

Karın bölgemiz aslında gövdemizin orta kısmında yerleşik ve genel beden görünümüzü etkileyen, şişman ,zayıf ya da göbekli olarak nitelenmemize neden olan bölgemizdir ,bu nedenle sadece kendi alanını değil genel vücut yapımızın tanımlanmasında da etkili olur.Kadınlarda ve erkeklerde yağ birikiminin en fazla olduğu ve en sık göründüğü alandır
Çeşitli nedenlerle (örneğin hamilelik) kilo alıp verme nedeniyle karın bölgesindeki deride sarkıklık ve yer yer çatlamalar meydana gelmektedir. Aşırı kilo alıp verme ve hamilelik sadece karın derisinde değil aynı zamanda karın kaslarında da gevşeklikler (diastazis recti) ve uzamalar yaptığı için düzeltme ameliyatlarında kaslarında onarılması gerekmektedir.Diyet uygulayarak, spor yaparak kilo verilebileceği halde deri gevşekliklerini ve sarkıklıkları bu yöntemlerle gidermek mümkün değildir, bu yöntemlerle ancak arzulanan bölgelerden değil de vücuttan genel olarak kilo verilebilir. Karın bölgesindeki deri sarkıklığını ve yağ fazlalığını düzeltmek için bu fazlalıkları alma, yani karın germe ameliyatları yapılması kaçınılmazdır.
Son yıllarda ileri derecede şişman yani morbit obes dediğimiz kişilere yapılan çeşitli mide ameliyatlarından sonra ileri derecede zayıflama meydana gelmektedir.Bu hastalar arasında 50-70 kg kadar zayıflayarak bana müracaat eden çok sayıda hastam vardır. Böyle hastalarda deride sarkma problemleri çok fazla olmaktadır ve ileri germe ameliyatı gerekmektedir.Karın ,bacak, kol,meme hatta sırt ve bel bölgelerinde ileri derecelere varan deri gevşeklikleri sıklıkla bir kaç seanslık ameliyat serileri ile düzeltilmektedir. Karın bölgesi ile beraber bel ve arka tarafa uzanan 360 derece ameliyat denilen çepeçevre germe ameliyatları birçok hastaya gerekmektedir.Yan ve arka bel, popo üstü bölgelerinin gerilmesi bazende popo dikleştirme için gündeme gelmektedir.

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatları esnasında karın duvarında, kas tabakalarında oluşmuş gevşeme ve yırtılmalar da düzeltilerek düzgün bir karın duvarı elde edilebilir. Sezeryan ameliyatı geçirmiş kadınlarda olduğu gibi ameliyat izi kilot-bikini hizasında bırakılmaya çalışılır. Bu izin uzunluğu hastanın şişmanlığına ve sarkıklık miktarına bağlı olarak yanlara doğru uzamaktadır. Bu ameliyat esnasında karın bölgesinden, kalça üstlerinden ve bel bölgesinden yağ fazlalıkları liposakşın (vakum ile) yöntemi ile alınarak tüm karın bölgesinde uyumlu bir görüntü elde etmek mümkündür. Bu ameliyat sahası genişletilerek bacak bölgesine de aynı ameliyat esnasında liposakşın uygulanabilir. Bu yöntemlerle alınan yağların aynı bölgelerde yeniden birikmesi mümkün değildir.

Hamilelik döneminden sonra karın germe

Hamilelik döneminden sonra genel olarak hızlı kilo verme dönemi gelmektedir. Hızlı kilo verme verme döneminden sonra bebek bakımı ve emzirme ile ilgili bir sorun yoksa karın germe ameliyatı yapılabilmektedir. Hastalar hastanede 1 veya 2 gün tutulmaktadır. Bu hastalar ameliyattan sonraki 3-4 gün içerisinde bebeklerini kucaklarına alabilmekte ve kendi bakımlarını sağlayabilmektedirler.Ameliyat bölgesinde erken dönemde oluşabilecek ödemi (su toplama) engellemek amacı ile birkaç hafta süre ile korse giyilmesinde yarar vardır. Hastalar bir hafta kadar istirahatten sonra çalışma hayatına dönebilmektedir.

Hamilelikten sonra karın germe ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Hamilelik geçtikten sonra, hamilelikte alınan kilolar verildikten sonra, karın bölgesinin düzeltme ameliyatlarının yapılmasını öneriyoruz.

Karın germe ameliyatı ile birlikte liposuction da yapılabilir mi?

Karın derisinin gerilmesiyle birlikte aynı zamanda karın kaslarının düzeltilmesi, yanlarda veya karın bölgesinde bulunan yağların liposuction yöntemiyle alınması mümkündür. Bu ameliyatların kombine yapılması hem karın duvarını düzleştirmekte, hem de karın derisinde gerginlik sağlamaktadır.Karın bölgesi germe ameliyatı aynı zamanda yağ aldırma ameliyatı olarakta tanımlanmaktadır ve sıklıkla bu ameliyata vücudun diğer bölgelerindeki yağ fazlalıklarını alma işlemi yani liposakşın eklenmektedir.

Karın germe operasyonu sonrasında iz kalır mı?

Bu ameliyatla birlikte hamilelik esnasında karında oluşan çatlakların büyük kısmı uzaklaştırılmaktadır. Bunun bir dezavantajı bikini içinde kalan bir ameliyat izi oluşmaktadır, ki bu da kaçınılmaz bir şeydir. Ancak bikini içinde kaldığından kadınların çoğu bundan bir rahatsızlık belirtmemektedir.

Karın germe ameliyatının alternatifi var mıdır?

Karın germe ameliyatının alternatifi yoktur, germe istenmemesi durumunda ve ileri derecede sarkıklık yoksa bu bölgeye sadece liposuctionla veya kasları düzeltme işlemiyle bir düzgünlük sağlanabilir, bu ameliyatın izi nisbeten daha kısa olacaktır.

Karın germe ameliyatı erkeklerde de uygulanıyor mu?

Karın germe ameliyatı genellikle kadınlara yapılmakta olsa da bazen bunu talep eden erkekler de olabilmektedir. Çok kilo alıp veren insanlarda ,karın bölgesinde gevşeklik oluşmuşsa, erkek ya da kadın farketmeksizin karın germe ameliyatı gerekmektedir. Bunu düzeltebilecek yerine gelişmiş belli bir yöntem yoktur.

Karın germe operasyonu hamileliğe, doğum yapmaya engel midir?

Erken dönemde ve erken yaşlarda doğum yapmış kadınlar: ben bu ameliyatı olursam ve daha sonra yeniden hamile kalırsam ne olur? Yeniden hamile kalabilir miyim? Karı germe ameliyetı hamileliğime engel mi? diye sıklıkla soru yöneltmektedirler ki bu ameliyat; yani karın germe ameliyatı, yeniden hamile kalmaya, yeniden doğum yapmaya engel değildir. Rahatlıkla bu ameliyattan sonra insanlar doğum yapabilir ve yeniden çocuk sahibi olabilirler.