Lazer ile 4mm. kadar olan damar genişlemeleri, doğumsal şarap lekeleri, yüzde ve bacak üzerinde varisler 1-2 seans içinde tedavi edilir. ND YAG LAZER sistemi yüzeyel damarların yok edilmesinde dünyada en etkili laser olarak kabul edilmektedir. 4mm’ye kadar olan damarlar 1-4 seansta yok edilmektedir. Yüzde bulunan kılcal damarlar, bacaklardaki daha kalın mavi veya kırmızı damarlarda da son derece başarılıdır. Varis damar tedavisi estetik plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılmaktadır.

ND YG LAZER İLE DAMAR GENİŞLEMELERİ VE VARİS TEDAVİSİ

Vücut yüzeyinde özellikle bacaklarda oluşan damar genişlemeleri,varis başlangıçları birçok kişiyi rahatsız etmektedir.Bacaktaki damar duvarı zayıflığı ve kapak problemleri bu bozuklukları başlatmakta ve bunlarda kan dolaşım problemlerine ,basınç artışı ile damar yapı bozukluğunun artmasına sebep olmaktadır.
İleri derecede genişlemiş damar bozukluklarına varis ameliyatları yapılmakta ve işlevini yitirmiş olan damar çıkarılmaktadır.Ancak daha küçük ve ince, yüzeyde bulunan derinlikteki damar genişlemeleri ve hatta bu damarların yaptığı ağlara ameliyat yöntemi ile faydalı olunmamaktadır.

Lazer uygulaması bu damarların yok edilmesinde en önemli tedavi yöntemi haline gelmiştir. Lazer uygulaması ile damar içinde 70 dereceye kadar yükselen ısı oluşturularak damar duvarının iç yüzünde bulunan Endotel tabakası harap edilmektedir.Hasarlanan damarın iç yüzü birbirine yapışarak damar kapanmakta ve yok olmaktadır.
Bu işlemin başarısı kullanılan Lazer’in cinsine, damarın genişliğine, kullanılan teknolojiye ve uygulayıcının tecrübesine bağlıdır. Bu faktörlere bağlı olarak genellikle 1-4 seansta damar yok olmaktadır.

LAZERLERİN BİRBİRİNDEN FARKI

Damar tedavisi için birçok lazer türü piyasada kullanılmaktadır.Ancak bu lazerlerin çoğunun birinci kullanım alanı damar tedavisi değildir. Çok yaygın olan epilasyon lazerleri, leke için kullanılan lazer ve yoğun ışın atım cihazları damar tedavisi için kullanılmaktadır. Bu nedenle tedavide başarısızlıklar, tedavinin uzaması ve bu ışınların damar seçiciliği olmadığı için deri hasarları sık görülmektedir.

Bu nedenle kliniğimizde damar tedavisi-yok edilmesi için damar seçiciliği yüksek (damarları etkileyip çevre dokuları etkilemeyen) Nd Yag lazer cihazı kullanılmaktadır. Nd Yag Lazer ışını özellikle damar içindeki kanda bulunan hemoglobin tarafından yüksek ölçüde tutulmakta ve asıl etkilenme damar içinde olmaktadır. Bu nedenle Nd Yag Lazerlerin damar tedavisinde başarısı dünyada kabul edilmiştir.

TEKNOLOJİ FARKI

Kliniğimizde kullanılan süper Nd Yag Lazer cihazında damarların kalınlığına uygun olarak 2mm,3mm,4mm genişliğinde başlıklar seçilebilmekte ve damar yok edilirken çevre dokular lüzumsuz olarak ışın almamaktadır.Damar tedavisi için genel olarak 150-200 joule/cm2 enerji kullanılırken cihazın 450 joule/cm2 gücü bulunması uygulama hızını artırmakta ve her atımda tam doz çıkışı sağlamaktadır. Bu nedenle teknolojinin iyi kullanımı için damar tedavilerini uzman doktor yapmaktadır.

HASTA KONFORU

Uygulamada başarı kadar hastanın konforu da önemlidir. Uygulamanın çabuk bitmesi, hastanın fazla ağrı duymaması, çevre dokularda mümkün olduğunca hasar gelişmemesi için ileri teknoloji ve deneyimli uygulayıcı gerekmektedir. Kliniğimizde hastanın ağrısını azaltmak ve deriyi korumak için -5 dereceye kadar ayarlanabilen soğutma sistemi kullanılmaktadır. Bu sayede deri yüzeyi soğutulurken derideki damar içinde etkili uygulama gerçekleşmektedir.

Bu yüksek teknolojiyi ancak deneyimli bir uzman kullanmalıdır çünkü her damarın yapısına göre için ayrı doz ayarı farklı başlık kullanımı gerekmektedir. Kliniğimizde damar tedavileri Lazer kullanım deneyimli Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanı doktor tarafından yapılmaktadır.