Meme (Göğüs) Küçültme

Kadınlarda memeler sembol olarak kabul edilse de büyük olmaları çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Vücut yapısına uygun olmamasının, kıyafetlerin yakışmamasının, alt ve üst kıyafetler arasında beden ölçüsü farkı olmasının dışında sütyen askılarının omuzları kesmesi, sırt ağrısı oluşması, meme altlarında terleme ve tahriş oluşması sık görülen ve rahatsızlık verici problemlerdir.

Memelerin vücudun bir parçası olduğu düşünülürse kilo alıp vermeden memelerinde etkilenerek büyüyüp küçülmesi doğaldır.. Ancak vücudun genel yapısıyla orantısız olarak memelerin oransal olarakta büyük olması sık görülen bir durumdur ve genellikle ergenlik çağından hemen sonra ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle çok erken çağda 17-18 yaşında küçültme isteğiyle estetik cerraha başvuran çok sayıda kadın vardır. Bu genç kadınları asıl rahatsız eden arkadaşlarına oranla rahat kıyafet giyememe, spor yaparken zorlanma olmaktadır.Bazı kadınlarda ise aşırı meme büyümesi menapoz sonrası dönemde ortaya çıkmaktadır.Hangi dönemde olursa olsun meme büyüklüğünüden kurtulma yöntem cerrahi girişimdir.

Meme küçültme ameliyatlarından sonra doğum yapma durumunda emzirme sorunu olup olmayacağı sık merak edilen bir konudur. Küçülme ameliyatı esnasında bir takım süt kanalı ve süt bezi feda edilmek zorunda kalmaktadır,bu nedenle ameliyattan sonraki dönemde yapılan ameliyatın büyüklüğüne ve seçilen tekniğe bağlı olarak % 30-60 oranında emzirme sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunu dikkate alarak doğurganlık döneminde olan kadınlara meme başı altındaki süt kanallarını ve süt bezlerini koruyan ameliyat yöntemleri tercih ederek bu riski en aza indirmeye çalışmaktayım.Yeni doğum yapmış kadınlarda süt verme sonlandıktan sonra süt bezlerinin dinlenme dönemine geçmesi ve meme ölçülerinin yerleşmesi için 2-3 ay kadar bir süre beklemeyi tercih ediyorum
Meme küçültme ameliyatı iyileşme döneminde kişiyi yatağa uzun süre bağlamayan ve çok ağrı yapmayan ameliyatlar olsada bir hafta kadar bir süreyi iş hayatından uzak kalma süresi olarak planlamakta yarar vardır.Ben genellikle hastalarımın dört gün kadar sonra seyahat etmelerine izin veriyorum, kendiliğinden eriyen dikişlerin tercih edilmesi hastayı uzun süre doktor kontrolü altında olma mecburiyetinden kurtarmaktadır.Sporcu sütyeni tarzında taşıyıcılığı yüksek olan sütyenler kullanmak ameliyattan sonraki dönemde hastaya erken ve rahat hareket etme olanağı sağlamaktadır.

Meme estetiği sayfamızı inceleyerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.