Lazer tek ışık tipinin ve çok hızlı olarak oluşturulmuş şeklidir. Birçok lazer epilasyon cihazı ayrı renk ve dalga boyunda ışın üretir. Bu nadenle her lazerin etkisi aynı değildir.Farklı alanlarda kullanılırlar. Aynı işlem için kullanılan lazer cinsleri bile yıllar içinde değişmiştir. Başarılı sonuç için en uygun ışık ve ileri teknoloji gerekir. Merkezimizde iki ayrı lazer sistemi Estetik Plastik Cerrahi uzmanı denetiminde kullanılmaktadır.

Lazer Epilasyonda Neden ND YAG Lazer?
ND YAG LAZER en derin kıllara etki edebilen lazer tipidir. Bu nedenle bacak, sırt gibi derin kılların bulunduğu alanlar bile mükemmel tedavi edilir. Birçok lazer tipi yeterli derinliğe gitmediğinden çene, sırt, bacak gibi bölgelerde başarısız olmaktadır. Nd yag lazer in avantajı derinin 7 mm kadar derinliğine girerek direk olarak kıl kökünü tahrip edebilmesidir. Esmer ve bronzlaşmış ciltlerde kullanılabilen en emniyetli lazerdir. Cihaza entegre olan ileri soğutma sistemi ile ağrı duyusu en aza indirilmiştir. Yanık ve leke yapma ihtimali minimumdur. Deriyi maksimum koruyarak kılı yok eder.4 veya 5 seansta maksimum sonuca ulaşma beklenir.
Merkezimizde iki ayrı Lazer sistemi ile yapılan şunlardır:

  • Lazer epilasyon
  • Güneş lekesi yok edilmesi
  • Yüz gençleştirme-Deri sıkılaştırma
  • Varis-Damar tedavisi
  • Akne-Sivilce tedavisi
  • Yüzde kırmızı lekelerin yok edilmesi

Yasal olarak mümkün olmadığı için sitemizde uygulamalarla ilgili fiyat bildirilmemiştir,bunun için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

LAZER EPİLASYON GENEL BİLGİLER
Lazer ve Yoğun Atımlı Işık ile epilasyon vücutta istenmeyen kılların yok edilmesinde ve/veya uzun süreli uzaklaştırılmasında ileri bir uygulamadır. Lazer epilasyon yönteminde kılların yok edilmesinde başarı oranı ve işlem süresini kişinin derisinin esmerlik derecesi, bronzlaşmaya hassasiyeti, kılların kalınlık veya inceliği, köklerinin derinliği ve kılların rengi önemli rol oynamaktadır.

Lazer Epilasyon uygulanacak bölgeye en az üç hafta kadar öncesinden itibaren kıl köklerini yok edici bir işlem (ağda veya cımbızla,epilatörle alma gibi) yapılmaması gerekir.

Uygulama Şekli Ve Sıklığı
Uygulama yapılmış alanda birkaç hafta sonra kılların kısmen veya tamamen döküldüğü görülür (her kişide ve her bölgede aynı başarı beklenmemelidir). Bundan da birkaç hafta sonra aynı bölgelerde yeniden kıllanma başlar bu dönemde ikinci seans uygulama yapılabilir. Aynı bölgede kılların yeniden çıkması beklenen bir durumdur.

Uygulama yapılmış alanda sadece üzerinde kıl bulunan kıl folikülleri etkilenmektedir. Gerileme ve dinlenme döneminde bulunan ve üzerinde kıl bulunmayan foliküller bu uygulamadan zarar görmemektedirler daha sonraki dönemde bu foliküller aktifleşerek yeniden kıl yapar döneme girdiklerinde bölge yeniden kıllanmaktadır. Bu nedenle aynı bölgeye tekrarlayıcı seanslarda uygulama yapılmaktadır. Bu uygulama aralıkları bölgelere göre değişim gösterir ve genel olarak 1 ila 2 aydır. Bu süreler içinde denizde veya solaryum ile bronzlaşma tercih edilmez.

Dünya literatürü başarılı lazer uygulamalarının ortalama sonuçlarını verirken kılların 100/ 100 ünün tamamen yok olduğunu bildirmemektedir. Bu başarı oranı aynı kişinin değişik bölgelerinde dahi değişim gösterir. Bu nedenle uygulama seanslarının sayısı bölgelere göre değişim gösterir,mesela kural olmamakla birlikte koltuk altı için 4-8 seans uygulama önerilmesine karşın ince kıllı kollar için bu sayı artabilmektedir. Beyaz ve çok açık renkli kıllar etkilenmezler.

Günümüzde uygulamada epilasyon için çeşitli kaynaklardan elde edilen ışık ile oluşan Lazer ve yoğun atımlı ışık cihazları kullanılmaktadır. Çeşitli merkezlerde karşımıza değişik tipte Epilasyon cihazları çıkmaktadır. Bu cihazlar kullandıkları ışığın dalga boyu ile etkili oldukları ve kendilerine ait, hedef noktada tutulma özellikleri taşıdıklarından ,epilasyon için kıllarda tutulan-kılları etkileyen dalga boyu taşıyan cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazların gün geçtikçe gelişmesi ile ışıma alanının genişletilmesi sayesinde uygulama zamanının kısaltılması istenmektedir (hem hastalar hem doktorlar bunu arzulamaktadır, ancak her lazer tipinde bu aynı oranda mümkün olmamaktadır-fizik kurallardan dolayı). Ayrıca cihazlara kullanım kolaylığı getirilmesi, bilgisayar sistemi ile kontrolünün artırılması sağlanmaktadır .

Nd Yg Lazer İLE Lazer Tedavisi
Kliniğimizde hem Nd Yag Lazer hemde yoğun atımlı ışık cihazı epilasyon amacı ile kullanılmaktadır ileri teknolojiye sahip bu iki cihaz dünyada birbirini gerektiğinde tamamlayan eniyi iki cihaz olarak kabul edilir. Yoğun Işın Atımlı ileri teknoloji General Project epilasyon cihazı kullanılmaktadır ve her iki cihazda CE ve Amerikan FDA onaylıdır (bu onay hair reduction-kıl azaltma değil,hair removal-kıl yok etme onayıdır). Esmer ve bronzlaşmış insanlarda en güvenle kullanılabilecek lazer tipi olan NdYag lazer ile yaz aylarındada uygulama güvenle yapılabilir. Bu nedenle dört mevsim epilasyon cihazı denir.

Işın ile verilen enerji derinin derinliklerine etki ederek kıl kökünde tahribat oluşmaktadır,bu sayede kıl yapılamamaktadır, kökte olan tahribatın yetersiz olduğu durumlarda uzun süre sonra bu alanlardan kıl yapımı mümkün olabilir. Kliniğimizde kullanılan Nd Yag lazer derinin en derinine etki eden lazer tipidir ve bu sayede derin kıllara en etkili lazerdir.

Özellikle genç insanlarda uygulama yapılmış alanlarda yıllar sonra daha önce hiç aktive olmamış foliküllerin aktivasyonu ile yeniden kıllanma ihtimali vardır (örneğin:ilerleyen yaşlarda erkeklerin sırtında kıl çıkması gibi veya çoğalması,menapozdan sonra kadınların kıllanması gibi).

Bu ışınlar radyoaktif özellik taşımazlar,süt ve ter bezlerine etkileri yoktur.

Kişilerin derilerinin rengi ve esmerleşme özellikleri göz önüne alınmaktadır. Buna rağmen verilen enerji ile, yalnız kılda değil,aynı zamanda derinin kendisinde de ısınma ve buna bağlı olarak nadir de olsa birtakım değişiklikler beklenebilir. Bunlar en basit olarak deride birkaç saat veya birkaç gün sürebilecek kızarıklık ve yanma hissidir,ayrıca yüzeyel sıvı toplanması,yüzeyel yanıklar, deride hipo veya hiperpigmentasyon alanları (beyazlaşmış veya esmerleşmiş bölgeler) oluşabilmekte bunlar genellikle birkaç hafta ile birkaç ay içerisinde yok olmaktadırlar. Özellikle esmer insanlarda derinin hasar görme olasılığı fazladır bu durumda deriyi en iyi koruyan Nd Yag cihazı kullanılmalıdır. Nd Yag Lazer derinin esmer rengini yapan melanin tabakasında tutulamadığından hasar yapma ihtimali en düşüktür