Kaş Kaldırma İşlemi

Kaşlar insan yüzüne hem şekil hem renk veren yapılardır. Bu nedenle çok eski dönemlerden beri insanlar kaşlarını şekillendirmek için inceltme, kalınlaştırma, kısaltma veya uzatma ve hatta yerini değiştirmek için mücadele etmişlerdir. Özellikle kadınlar daha kadınsı görüldüğünden kaşlarını inceltmek (kaş alma) ve yükseltme için gayret içinde olmuşlardır. Kaşları inceltmek kişinin büyük ölçüde kendisinin yapabileceği bir yöntem olsa da yükseltme işlemi için profesyonel yardım gerekir. Kaşların tamamen alınıp kalem çekilmesi dünyanın birçok yerinde sık yapılan bir işlem olsa da doğal görünüm sağlamadığı için daha doğal sonuç veren yöntemler tercih edilmektedir.

Son yıllarda gelişen ve yaygın kullanım alanı bulan Botoks uygulanması kadınlar için mucize bir yöntem gibi olmuştur. Tecrübeli ellerde harika sonuçlar verebilen bu yöntem özellikle kaş kaldırma ameliyatlarından çekinen kişiler için sık uygulanan yöntem haline gelmiştir. Beş on dakikayı bulan uygulama ile 3-5 ay istenilen bir sonuç elde etmek mümkündür.

Kaş Kaldırma Operasyonu Kaç Yöntemden Oluşur?

Daha kalıcı ve daha etkin sonuç arzulandığında kaş kaldırma ameliyatları devreye girer. Tek başına veya yüz germe ameliyatları ile yapılabilen kaş kaldırma operasyonu için çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemle saç içinden, kaş üstünden ve göz kapağından girilerek yapılan yöntemlerdir. Tek başına yapıldığında kaş kaldırma için son yıllarda tercih ettiğim yol saç içinden çok küçük kesiler yaparak uygulananı endoskopik yani kapalı yöntemdir, bu yöntemde saç içinden 2 veya 3 adet 1 cm kadar kesi yapılarak ışıklı endovizyon cihazları ile girildiğinden kalan ameliyat izi yok denecek kadar azdır. Kalıcı olan bu yöntemde kaş bölgesi dokusu daha yukarılardaki sağlam yapılara asılmaktadır, bu nedenle kalıcı bir yöntemdir.

Bu ameliyatlarla beraber göz kapaklarına da düzeltici ameliyatlar yapmak olasıdır. Genel veya lokal anestezi ile yapılabilen bu ameliyat sonrası bir hafta kadar göz etrafında sürebilen ekimoz (morarma) ve ödem (şişlik) beklenmelidir.
Bunun dışında daha basit yöntem tercih edenler ve ameliyattan kaçınanlar için kaşı iple asma yöntemleri ile kaldırmak mümkündür. Bunun için geliştirilmiş çok sayıda ip çeşitleri vardır ve bu uygulama lokal anestezi altında yapılabilmektedir.Ameliyata göre kalıcılık süresi biraz daha düşük olmakla birlikte sık tercih edilen yöntemler arasındadır.