Sivilceler (akne) genellikle ergenlik çağında ortaya çıkarlar ve yağlı deri yapısına sahip olan insanlarda daha sık görülürler. Yüksek seviyedeki ergenlik hormonlarının etkisi, beslenme alışkanlığı ve deri yapısı önem arz etmektedir. Lazer ile sivilce tedavisi birçok soyucu ,kurutucu kremler, içerdiği mikrobu yok etmek amacı ile antibiyotik uygulamaları eskiden beri yer almaktadır.

Lazer ile Sivilce Tedavisi Nedir?

Son yıllarda bu tedavi yöntemlerine Lazer ile sivilce (akne) tedavisi eklenmiştir. Uygun dalga boyu ile sivilce içerisine odaklanmış ve sivilceye neden olan bakterilerin öldürülmesi mümkündür. Bilindiği gibi Lazer ışını derinin derinliklerine girebilmektedir. Bu tedavi için seçilmiş uygun dalga boyundaki ışın-lazer ile direk olarak bakterinin kendisi hedeflenir. Dokuda oluşan ısı etkisiyle de kan damarlarında genişleme oluşarak bölgeye kan akımı artırılmış olur bu da savunma mekanizmasını güçlendirerek bakterilerin yok edilmesini hızlandırır. Bu tedaviyle birlikte antibiyotik tedavisi de yapılabilir.

Lazer ile akne tedavisi bu konuda yeni bir çığır açmıştır. Akne tedavisi dört hafta süre ile haftada iki kere olmak üzere toplam 8-10 seans yapılmaktadır. Tekrarlamaları engellemek amacı ile 6-8 ay sonra birkaç seans uygulamaları gerekebilir.